Jak dopasować kolor dachu do koloru elewacji?


Dach ma być przede wszystkim praktycznym elementem twojego budynku i jego zewnętrznym zabezpieczeniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji stał się on również dodatkową ozdobą domu. Jeżeli chcesz go potraktować w ten drugi sposób, podczas wybierania dachówki zwróć uwagę na to, w jakich barwach może ona występować. Kolorystycznych propozycji jest tak wiele, że łatwo się w nich zagubisz, jednakże gdy tylko zapoznasz się z podstawowymi zasadami łączenia ze sobą odmiennych barw, wszystko stanie się dla ciebie znacznie prostsze, a końcowa stylistyka stworzonego budynku na pewno cię zachwyci.

Tradycyjna czerwona dachówka to dość oczywisty, ale wbrew pozorom wcale nie taki uniwersalny wybór. Może ona pasować do elewacji beżowej, kremowej, brązowej czy lekko żółtej, ale kiepsko zaprezentuje się wtedy, gdy złączysz ją z idealnie białymi ścianami. Do bieli pasują natomiast… niemalże wszystkie inne kolory! Świetny będzie chociażby głęboki granat, lekki błękit albo energetyczna zieleń. Byleby nie czerwień. Ten tradycyjny kolor w przypadku białych ścian zewnętrznych musisz sobie odpuścić.

Bardzo modne ostatnio żółte i beżowe dachy Poznań albo też te wpadające w neutralny odcień brązu mogą z kolei okazać się znakomitym wyborem dla elewacji wykonanych z tradycyjnego kamienia bądź klasycznej cegły. Ciemna czerwień i burgund zostaną złagodzone cieplejszymi odcieniami i dzięki temu uzyskają bardziej przyjazny wizerunek, co jest ważne, bo przecież dom powinien wyglądać na przyjazne i miłe miejsce do życia. Uważaj natomiast na jednolite połączenia. Jeżeli dom jest ceglasty, dachówka w żadnym wypadku nie powinna być czerwona.

A co zrobić z bardziej ekstrawaganckimi elewacjami, czyli ścianami pomalowanymi na szalony żółty kolor albo odważną pomarańcz? Te jakże ciekawe rozwiązania również wymagają udelikatnienia i złagodzenia. Zamiast łączyć je z równie kontrastowymi barwami, zestaw je z czymś znacznie spokojniejszym. Dobrym wyborem będzie tutaj dachówka w kolorze beżu lub stonowanego brązu.

Zapraszamy: https://www.polwest.pl/